Az összes hordozó típus közül talán a hosszú szövött kendők világáról lehet a legtöbbet beszélni. Az anyagok sokfélesége, a megfelelő hosszúság kiválasztása, a számtalan megtanulható kötési mód mind nehezen kimeríthető téma. Általánosságban elmondható, hogy egy szövött kendő a baba születésétől a hordozós kor végéig használható, ezerféleképpen megköthető hordozó eszköz. Sokszor pont a sokszínűségéből adódik, hogy kezdők riasztóan bonyolultnak találják. Valóban szükséges hozzá egy bizonyos mennyiségű belefektetett idő és energia (és nem ritkán tanácsadói segítség), hogy valaki magabiztosan elsajátítsa a hosszúkendő egy-egy kötésmódját. Viszont ha egyszer beleszeretsz a hosszú kendőzésbe, akkor valószínűleg csak könnyek hullajtásával tudod majd elengedni, mikot a lurkó már nem hajlandó "hordozódni" :) A kendők egyik lényeges mérhető tulajdonsága a nehézségük, vastagságuk. Ezt GSM (= gramm / négyzetméter) értékben jelöljük. Egy nagyon vékony kendő pl. 180gsm, míg egy vastag, erős kendő lehet pl. 300gsm. A közepesen vastag kendők, amik kb. 220-250gsm körül mozognak egyaránt kényelmesek lehetnek pici és nagy babával, míg egy vaskos kendő nem áll kézre egy apró újszülött esetén, a vékonyka könnyű kendők pedig kényelmetlenül vághatnak egy nehéz óriásbébi súlya alatt.
A szövött kendők eltérő tulajdonságai:
- A kendők hossza a kb. 2.5 métertől a kb. 7 méterig szinte bármi lehet. Az alkalmazni kívánt kötési módok és a hordozó személy testalkata határozza meg, hogy valakinek milyen hosszúságú kendőre van szüksége.
- A szövött kendők anyagösszetétele rendkívül változatos. Az egyszerű 100% pamut kendőktől a selymes, lurexes, gyapjús csodákig mindenféle verzió megtalálható a piacon.
- A kendők vastagsága a már-már gézszerűen vékonytól a vaskos, nehéz verziókig is rendkívül sokféle lehet.
- Valószínűleg nincs olyan téma, nincs olyan hobbi amihez passzoló kendőt ne találnál. A színek és minták sokasága szinte szédítő.

Amiért szeretni szokták:
- Szebbnél szebb anyagok és kötésmódok tömkelege biztosítja, hogy soha ne und meg a kendőzést.
- Sokoldalú, újszülött kortól hordozós kor végéig használható eszköz.
- Elől, csípőn és háton is hordozhatsz hosszú kendővel.
Amiért néha mellőzik:
- A hosszú anyag megkötés közben gyakran a földre lóg.
- A különböző kötésmódokat egyesével meg kell tanulni, amihez nagyon gyakran babahordozási tanácsadó segítségét érzik az anyukák szükségesnek.
- A megfelelő anyagösszetétel, vastagság, hossz és kötésmód kiválasztása riasztóan bonyolult feladatnak tűnhet egy kezdő számára.

Amennyiben vásárlás előtt kipróbálnátok a kiszemelt babahordozó eszközt, úgy élhettek a kölcsönzés lehetőségével is.
Ide kattintva elolvashatod a Babahordozás alapismeretei cikksorozatunk további részeit:
1. fejezet - Miért jó hordozni?
2. fejezet - A biztonságos hordozás alapszabályai
3. fejezet - Az ideális hordozási pozíció
4. fejezet - Babahordozó típusok: Bugyikenguru
5. fejezet - Formázott hordozó (csatos, megkötős)
EZT OLVASTAD MOST: 6. fejezet - Hosszú szövött kendő
7. fejezet - Karikás kendő
8. fejezet - Rugalmas kendő
9. fejezet - Mei tai
10. fejezet - Hibrid hordozók
10+1. fejezet - Hordozási aggodalmak és tévhitek
Az Ökolurkó webáruház (www.okolurko.hu) oldalán megjelenő Babahordozási alapismeretek cikkek az Ökolurkó Kft. szellemi tulajdonát képezik és szerzői jogvédelem alatt állnak. Bármilyen formátumú engedély nélküli másolásuk, terjesztésük jogi lépéseket von maga után.