A mosható pelenkázásban sokaknak valamilyen misztikus, túl pepecselősnek tűnő dolog a gyapjú pelenkakülső használata. A gyapjú valóban kényes anyag, de a lehető legtermészetesebb megoldás a pelenkázásban a nedvességzárásra. Ha el akarjuk kerülni a PUL vagy a polár külsők használatát vagy éppen a lehető legjobban szellőző, télen fűtő, nyáron hűtő megoldást szeretnénk alkalmazni, akkor nem kerülhetjük el a gyapjú külsőket. Ehhez most itt egy kis segítség.

Kezdésnek lelkesedjünk be a gyapjú pelenkák előnyeinek felsorolásával:
- A legjobban szellőző nedvességzáró megoldás. Télen fűt, nyáron hűt és egyáltalán nem meleg kánikulában sem, nem fülled be.
- Környezetkímélőbb, természetesebb megoldás a PUL és a polár használatánál. Régi gyapjú pulóverből és bontott fonalból is készülhet pelus.
- Nem kell tartani a műanyag elöregedésétől. Időtállóbb a PUL külsőknél.
- A legbombabiztosabb megoldás a legnagyobb pisitermelőknek.
- Nehéz elrontani. Könnyen elkészíthetjük, ha tudunk kicsit varrni, kötni vagy horgolni. A legtapasztalatlanabb kezdők számára is kivitelezhető egy működő gyapi pelus elkészítése és számtalan ingyenesen használható szabásminta és elkészítési útmutató található meg az interneten.
- Nagymamák is örömmel elkészítik az unokáknak. :)

A gyapjú pelusok fajtái
A gyapik kezelését az nem befolyásolja, hogy kézzel kötött vagy éppen interlock anyagról van-e szó. Ennek ellenére érdemes megemlíteni, hogy gyapjú peluskülsőt rengeteg formában találhatunk. Vannak "bebújos", azaz nadrágszerű fazonok, patentos és tépőzáras, lábszár nélküli, rövidnaci fazonú és hosszúnadrág stílusú (longies), sőt szoknyás (skirties) gyapik is. Télen egy longies nadrág helyett is tökéletesen használható, a bebújós rövidnacis fazonok és skirties gyapik pedig szuper nyári játszótéri dorbézolós megoldások. Az úgynevezett upcycled, azaz használt ruhadarabból varrt gyapjú peluskülsők pedig megdobogtatják a leglelkesebb környezetvédők szívét is.
Mi kell hozzá?
A pelus: Ha magatoknak szeretnétek elkészíteni a gyapi pelust, akkor mindenképpen legalább 80% gyapjú tartalmú legyen az adott anyag, amiből dolgozni szeretnétek. Ha nem vagytok biztosak a %-os értékben, akkor egy vizes teszttel könnyedén kideríthetitek, hogy megfelel-e majd az anyag pelusnak. Fogjátok meg az anyagot és kézzel csepegtessetek rá egy kis vizet. Ha a cseppek megállnak az anyagon vagy leperegnek róla, akkor jó lesz pelusnak is. Ha felszívódik a víz, akkor valószínűleg nem fog megfelelően működni külsőként. Ha gyári terméket szeretnétek, akkor itthon leginkább a Disana és ImseVimse gyapjú külsőit tudjátok beszerezni. Ezeken kívül pedig ott vannak a magyar kézműves pelenkák, amiket megtalálsz a Facebook csoportunkban, ha pedig szívesen rendelsz külföldről is, akkor a felhozatal az Etsy.com-on és egyéb kézműves oldalakon elbűvölően sokszínű és szédítő.
Lanolin: A gyapjú pelenkák kezelésére és a nedvességzáró képesség biztosítására lanolint használunk. Lanolinozni lehet teljesen tiszta lanolinnal, illetve kifejezetten pelusokhoz gyártott lanolin készítménnyel (pl. Disana lanolin). A lanolin készítményeket pelusos webshopokból rendelhetjük meg, lanolint pedig vehetünk gyógyszertárban (gyógyszerészeti alapanyagnak számít, tapasztalatok szerint valamelyik gyógyszertárban kiadják, valamelyikben viszont nem adnak el recept nélkül) és webáruházban is. Érdemes megjegyezni itt, hogy a gyógyszertárban kapható lanolin gyógyszerkönyvi tisztaságú, azaz nem peszticid és BHT mentes, ha garantáltan teljesen tiszta lanolint akarunk használni, akkor webshopból kell rendelnünk (pl. Cosmio lanolin). Ha jófej a gyerekorvos, akkor írathatunk fel vele receptre lanolint, így lényegesen olcsóbban kiválthatjuk a patikában. Ebben az esetben a következőt írassuk fel a dokival, majd a gyógyszertárban szóljunk, hogy vizet ne tegyenek bele, mert attól hamar megromlik:
Lanolin gyógyszertári recept mosható pelusozóknak:
pelenka dermatitis (bno kód L22)
adeps lanae 97%
deszt víz 3%
Gyapjú mosószer: számos gyapjú külsőt gyártó pelusos cég javasolja ugyanazt: kifejezetten gyapjú mosószer használatát. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy ezt lehet sima samponnal is helyettesíteni. Nagyon sokan így mossák a gyapit. Én még életemben nem mostam gyapjú mosószerrel, nincs is itthon, mert semmi más gyapjú nincs a lakásban a néhány peluson kívül. Nálunk maradt a samponos megoldás. Teljesen rajtunk áll, hogy gyapjú mosószerrel vagy samponnal mosunk, ezek közül bármelyik megfelel.

A gyapjú pelenka mosása
Mikor kell mosni? Amikor a száraz(!) gyapin pisiszagot érzünk vagy ha látványos szennyeződést találunk, kakis balesetek után. Figyelem, ez nagyon fontos! Amikor levesszük a gyapit, akkor kissé lehet nedves érzetű. Ilyenkor érezhetünk pisiszagot. Ekkor még nem kell feltétlenül mosni, csak akkor, ha már száradás után is érezzük a kellemetlen ammónia szagot. Ennek magyarázata a következő: a lanolin egy természetes viasz, amit a birka bőre termel. Vízlepergető, antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal bír, ami nagyon is jól jön a pelenkázás során. A lanolin felelős a gyapink vízlepergető képességért, a pisivel reakcióba lépve pedig vízre és sókra bomlik. Emiatt lehetséges az, hogy a már száraz gyapin nem érzünk pisiszagot, csak huzamosabb mosás nélküli időszak után, amikor már a keletkezett sók felhalmozódtak az anyagban. Ekkor ideje mosni.
Hogyan kell mosni? Legjobb, ha kézzel, kézmeleg vízben mossuk a gyapjú pelenkát, de tehetjük mosógépbe is, kímélő gyapjú programra. Kerüljük a szélsőségesen meleg és hideg hőfokok váltakozását és az intenzív dörzsölődést ami például egy nagyon kis mennyiségű ruha mosásánál a gépben forgolódással jár, ezek a dolgok ugyanis a gyapjú filcesedéséhez és zsugorodásához vezethetnek. A különböző színárnyalatú gyapjú anyagokat érdemes külön válogatni, mert könnyen előfordulhat, hogy színt eresztenek. A kézzel kötött anyagokat legjobb, ha kézzel mossuk, a gépi interlock gyapjú anyagok viszont általában jól bírják a mosógépet is.
Mi az a filcesedés?
A gyapjú szálainak szerkezete pikkelyes. Ezek a pikkelyek a hőmérsékleti változásra, extrém hőmérsékletekre és a dörzsölésre reagálva először felnyílnak, majd egy szomszédos szálra csukodnak vissza. Ezzel egyre sűrűbb és tömörebb állagot vesz fel a gyapjú. Ugyanakkor a gyapjú kinézete is változik a filcesedés során és keményedik is, rugalmasságából veszít.

Hogyan kell szárítani?
Kézi mosás után nagyon ügyeljünk arra, hogy soha ne csavarjuk, tekergessük vagy nyújtsuk a gyapit, hanem a vizet nyomkodó mozdulatokkal távolítsuk el belőle. A száradást meggyorsíthatjuk, ha a vizes gyapjú pelenkát egy törölközőbe tekerjük és jól megnyomkodjuk. Figyelem, ekkor se csavargassuk! Alacsony fordulatszámú centrifugálásra a mosógépbe is bedobhatjuk. A gyapjút ne szárítsuk extrém forró környezetben. Ilyen a radiátorra teregetés, a forró szárítógépezés, nyári kánikulában tűző napon szárítás, hajszárítóval "rásegítés". Csak és kizárólag akkor használjunk szárítógépet, ha azon van kímélő, alacsony hőfokú gyapjú program. Ha teregetjük a gyapikat, akkor fektetve tegyük ki őket száradni, így tartják meg legjobban a formájukat hosszútávon.

A gyapjú pelenka lanolinozása
- Mikor kell lanolinozni? Elsősorban érdemes megjegyezni, hogy lanolinozni nem kell feltétlenül minden mosás után. Sőt vannak, akik egyes interlock gyapikat nem is igen lanolinoznak, mert nem tapasztalják szükségét. Azt is említhetjük, hogy nem mindig szükséges teljes lanolinozó kezelés, néha elég csak egy-egy problémás részt (pl. átázó combszegély) bedörzsölni lanolinnal a megfelelő működésért. Használat intenzitásától és a mosás sűrűségétől is függ, hogy milyen sűrűn kell lanolinozni, de általában azt lehet mondani, hogy erre kb. 2-4 hetente van szükség. Ezekben az esetekben mindenképp lanolinozzunk:
-
Új pelenka első használata előtt.
-
Mosás után, ha már régen lanolinoztunk és nem maradt elég lanolin az anyagon.
-
Ha nem működik a pelus megfelelően, azaz valahol átázik használat közben.
-
-
Hogyan kell lanolinozni? Ha valamilyen gyári lanolin készítményt használunk, akkor természetesen csak a csomagoláson feltüntetett lépéseket kell követnünk. Ezek a lanolin készítmények általában már hígabbak és könnyebben kezelhetőek, mint a tiszta lanolin, mivel eleve be vannak keverve emulgeálószerrel. Tiszta lanolin használata esetén szükség lesz egy kevéske (pár csepp) samponra vagy gyapjú mosószerre, egy keverő eszközre és egy edényre amiben lanolinozni fogunk. A lanolin önmagától nem oldódna fel a vízben, ezért van szükség valamilyen emulgeálószerre, ami lehet a sampon vagy a mosószer. Ha mosás után lanolinoznánk a gyapinkat, akkor nem szükséges hagyni megszáradni, nedvesen is lehet lanolinozni.
-
Első lépésként forró vízbe tegyünk egy diónyi lanolint. Az edényt betehetjük a mikróba is, ha a víz nem elég meleg ahhoz, hogy a lanolin elolvadjon benne vagy öntünk hozzá forró vizet. Az első lépésben azt kell elérjük, hogy a lanolin sárga foltként, zsírszerűen összeállva, felolvadva lebegjen a víz tetején.
-
Ekkor adjunk hozzá a néhány csepp emulgáló szert, amit választunk. Intenzíven kevergessük a löttyünket, amíg tejfehér folyadékká nem válik és már nem lebeg benne vagy a tetején fehér lanolin darabka egy sem. (Valójában a fehér lebegő darabkák nem okoznak gondot, a kezelés és szárítás végére ezek sem hagynak látványos foltot).
-
Amikor megvan a tökéletes fehér, homogén folyadék állag, akkor várjunk addig, amíg a keverék kézmelegre nem hűl, elkerülve a gyapi "sokkolását" túl forró vízzel és ezáltal filcesedést vagy zsugorodást kockáztatva.. Ezt a folyamatot felgyorsíthatjuk néhány jégkocka belekerésével, így pillanatok alatt készenállhatunk a következő lépésre.
-
Ez pedig a gyapjú pelenka áztatása. Tegyünk a pelust kifordítva(!) a lanolinos vízbe és alaposan nyomkodjuk meg, hogy teljesen átázzon és jó alaposan behatoljon az anyagba a lanolinos keverék. Hosszúszárú gyapi (longies) esetén lanolinozhatunk úgy is, hogy csak a felső, pelenkát takaró részt lanolinozzuk és a lábszárakat kilógatjuk az edényünk oldalán, hiszen ezeken a részeken nincs szükség nedvességzárásra, valamint ragacsozást és lanolint is spórolhatunk így.
-
Amikor jól megnyomkodtuk a gyapit a keverékben, akkor hagyjuk így ázni. Tehetünk valami nehezéket a gyapira, hogy ne lebegjen a víz tetején. Az áztatás ideje változó lehet 15 perctől az egész éjszakán át tartó skálán. Első lanolinozáskor érdemes tovább ázni hagyni a gyapit, ismétlő kezeléskor már rövidebb idő is elegendő.
- Az áztatás végeztével a keverékből kiemelt gyapit nyomkodjuk ki ugyanúgy, ahogy kézi mosás után tennénk (lásd fent a mosásnál) majd szárítsuk fektetve jól szellőző, de nem forró helyen. A törölközőbe tekert átnyomkodás lanolinozás után azért is hasznos lehet, mert a frissen kezelt gyapjú ragacsos lehet, de a törölközős módszerrel ezt enyhíteni tudjuk.
-
-
Mire számítsunk lanolinozás után? Száradás után a gyapi pelus ragacsos lesz. Ne ijedjünk meg ettől, teljesen normális. Ez a ragacsosság nem hagy foltot a textileken és nem árt a bőrnek, sőt kifejezetten szuper bőrápoló hatása van. A szoptatós anyukák mellbimbókrémei is nagyrészt lanolinból vannak és még számtalan kozmetikai termék is. A ragadós érzetet csökkenthetjük még száradás után is törölközőbe csavarás utáni megnyomkodással, de ettől még nem fog teljesen a ragacs eltűnni. A használattól viszont fokozatosan tűnik el a ragacsosság, illetve a mosás után is sokat csökken. Ha új gyapit vettünk és az első lanolinozás után még ázást tapasztalunk, akkor sincs ok pánikra, teljesen normális lehet az is, ha egy új gyapit 2-3-szor kell lanolinozni mire 100%-osan működni nem kezd.
Ide kattintva olvashatod a Mosható Pelenka Kódex további fejezeteit:
1. fejezet: Bevezető
2. fejezet: Típusok és előnyeik
3. fejezet: Mosás és tárolás
4. fejezet: Kiegészítők
5. fejezet: Moshatózás házon kívül
6. fejezet: Képes szótár
7. fejezet: Anyagismeret
8. fejezet: Úszópelenkák
9. fejezet: Piros pelenka nyomok
10. fejezet: Mosható popsitörlő kendők
MOST EZT OLVASTAD: 11. fejezet: Gyapjú pelenka kisokos
12. fejezet: Segítség! Kiázik a zsebes pelus!
13. fejezet: Mosható pelenkák karbantartása
14. fejezet: Segítség! Kiázik a csónakos pelenka!
Az Ökolurkó webáruház (www.okolurko.hu) oldalán megjelenő Mosható Pelenka Kódex cikkek az Ökolurkó Kft. szellemi tulajdonát képezik és szerzői jogvédelem alatt állnak. Bármilyen formátumú engedély nélküli másolásuk, terjesztésük jogi lépéseket von maga után.