Az eldobható pelenkákkal járó környezeti terhelésről - TEDx előadás

Sajnos jelenleg nem áll rendelkezésre magyar felirat a TEDx előadáshoz, ezért angolul nem értőknek kiemelnénk pár nagyon fontos információt:

  1. Az eldobható pelenkák lebomlási ideje ~500év. Ez azt jelenti, hogy a mostani generáció szemétbe került pelenkáival még a mi ük-ük-ük-ük-ükunokáink is együtt kell éljenek majd.

  2. Egyetlen darab eldobható pelenka előállításához kb. negyed liter kőolajra van szükség, ami egy nem megújuló erőforrás (és ezen kívül még sok másra).

  3. A felhasználók 95%-a eldobható pelenkát használ, a föld népességének 5%-a használ valamilyen pelenkát. Ez ugyan nem tűnik első hallásra soknak, de:

  4. Naponta 250 millió eldobható pelenka kerül a szeméttelepekre. (Ez kb. 50.000 tonna nem lebomló veszélyes hulladékot és 62.5 millió liter kőolajat jelent naponta. Egy évre vetítve ezek a számok már horror filmbe illőek: 18.4 millió tonna hulladék és 22.8 milliárd liter kőolaj. Egyetlen baba pedig átlag 2.5-3 év alatt lesz szobatiszta, de ezeket a számokat már leírni sem merem. - szerk)

  5. A szeméttelepeken semmi nem bomlik le, még egy almacsutka sem. A modern szeméttelepek úgy vannak tervezve, hogy megakadályozzák a biológiai lebomlást: légmentesek és szárazak, így az anyagoknak nincs esélyük lebomlani. Ezért meg kell akadályozni, hogy a lebomló hulladékok ne szeméttelepekre kerüljenek, hanem szelektív feldolgozókba és komposztba.

  6. Több megoldás is van a műanyagból készült eldobható pelenkák kiváltására, de akkor vajon miért nem mozdul környezetbarát irányba a gazdaság? A válasz egyszerű: a műanyag olcsó, a szeméttelep olcsó, a fenntartható megoldások pedig szinte egytől egyig drágábbak. Az ipar pedig a vásárlókra mutogat: amíg ti megveszitek, addig mi ezt gyártjuk.

  7. Ahogy a klíma válság és a műanyag válság egyre több országot érint, elő kell állni olyan megoldásokkal, amik túlmutatnak a szelektív gyűjtésen és újrahasznosításon. Olyan termékekre és folyamatokra lesz szükség, amik a természetes körforgás egészséges részét tudják képezni, közel zéró hulladékot maguk után hagyva.

  8. A jó hír, hogy a változások lassan, de elkezdődtek:

    1. Az EU és Kína megalkotta a kiterjesztett gyártói felelősség ötletét: a gyártó nem csak a terméke előállításáért, de fenntartható módon történő megsemmisítéséért is felelőssé válik.

    2. 23 országban teljesen betiltották a műanyag zacskók használatát.

    3. Az Egyesült Királyság nem rég hivatalosan is klíma válsághelyzetet jelentett be.

    4. Ausztráliában az elmúlt évben 80%-kal csökkent a műanyag szatyrok használata központi tiltás nélkül, csupán a tudatos vásárlók által.

    5. Vanuatu 2020 decemberétől betiltja az egyszer használatos műanyag pelenkák használatát és árusítását.

Ha szeretnél mindent megtudni a modern mosható pelenkákról, akkor ingyenes
Mosható Pelenka Kódexünk csak rád vár.

Ha belevágnál a mosható pelenkás kalandba, akkor nézd meg pihe-puha választékunkat:
Mosható pelenkák

 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: blog hír
blog comments powered by Disqus